Dijital Mağduriyetler ile Mücadelenin Dünü, Bugünü, Yarını…

Mağduriyetin şekli değişse de varlığı her zaman var. Basın yayın yoluyla işlenen suçlar, haksız filler artık internetin çağ atlaması ile yerini sosyal medya alanındaki sorunlara, internet dolandırıcılığına, itibar suikastlerine bıraktı. Bu gidişatın metaverse evresiyle nerelere gideceğini kestirmek çok güç.

Herkesin bildiği gibi, hemen herkesin başına geldiği gibi günümüzde internet ortamında birtakım haksızlıklara ya da kabul etmek istemediğimiz yazı/görüntü ile karşılaşmamız maalesef mümkün.

Dijital dolandırıcılık, hesap çalma, sahte hesap üretimi, manipülasyon içerikli paylaşımlar, kripto para haksızlıkları, hakaret, cinsel taciz, iftira, özel hayatın gizliliğini ihlal, yargılamayı etkileme, devlet büyüklerine hakaret, devleti tahkir, nefret, suç işlemeye teşvik… bu liste her gün yenilerini ekleyerek uzuyor.

Bu tür olumsuz durumlar, eskiden bir yerde oluştuğunda müdahale etmek nerdeyse imkansız ve olumsuzluğa neden olan kullanıcıya ulaşmak ise çok zordu. Ancak günümüzde, hem Türkiye’de hem de yurt dışında bu tür olumsuzlukları gidermek için internetteki ortamların (sitelerin ya da sosyal medya hesaplarının) hem şikayet birimleri oluşturuldu hem de ülkelerin kanuni alt yapısı (ceza, tazminat, durdurma, engelleme vs..) daha hazır hale geldi.

Türkiye’de de bu tür durumlar için gerek web siteleri üzerinden gerekse yetkili kuruluşlar ve mahkeme kararları ile konuyu çözmeye çalışabilirisiniz.

Türkiye sınırları içinde, bu tür olumsuzluklara karşı hakkınızı ararken aynı anda çok sayıda işlem yapmanız gerekmekte ve bunları da sıkı bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Sadece bir yoldan ilerlemek hem zaman kaybı hem de işlemin olup olmayacağına dair bir kesinlik verememektedir. Bu tür olumsuz durumların hukuki yönü olduğu kadar; teknik, gazetecilik, bilişim ve takip kısımları da önem arz etmektedir.

Yapacağınız çalışmada muhakkak suretle bütün iletişim ve itiraz kanallarını kullanmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Özellikle bir kurumun başında, bir yayın organını yöneticisi, tanınmış birisi, siyaset düşünen birisi iseniz etkin bir koruma ile kuşatılmak zorundasınız. Bu sizi sorunlar daha çıkmadan bertaraf etmek, uygun medya dili kurmak bağlamında avantajlı kılacak; bir mücadele gösterdiğiniz bilinince de yenilerinin eklenmesini önleyecektir.

Son güncel gelişmeler, gelecekte bu tür haksızlıkların giderilmesinin daha da kolaylaşacağını ve web sayfalarının (sosyal medya) belirlediği güvenilir kişilerden (gizli olarak) gelen ihbar/önerileri daha fazla dikkate alarak, konunun mahkemelik olmadan çözüme kavuşturulacağıdır.

İnternete erişim kolaylaştıkça, sıkıntıların da artacağı maalesef kesindir. Ancak, unutulmaması gereken nokta aynı zamanda sıkıntılar için de çözümlerin her zaman olabileceğidir.

Mesut Yıldırım

Merkez Ofis
Nerede?
Dijital Hakları Koruma ve Mağduriyetleri Önleme Merkezi
Mahall Ankara, Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bulv. 274/7 B Blok No: 97
Çankaya - ANKARA
İletişim Bilgileri
Bize Ulaşın
Dijital Mecraada
Bizi Takip Edin!
Merkez Ofis
Nerede?
Dijital Hakları Koruma ve Mağduriyetleri Önleme Merkezi
Mahall Ankara, Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bulv. 274/7 B Blok No: 97
Çankaya - ANKARA
İletişim Bilgileri
Bize Ulaşın
Bizi Takip Edin

Copyright by Ahmet KOLCU. All rights reserved.

Copyright by Ahmet KOLCU. All rights reserved.